Moissanit, kvalitní a ekologická alternativa diamantu

Vysoký třpyt a příznivá cena, to jsou dvě největší pozitiva moissanitu, kamene, který je k nerozeznání od diamantu. Jeho cena i vlastnosti vás příjemně překvapí. Šperk, do kterého je moissanit osazen, krásně září a hodí se jak na zvláštní příležitosti, tak na každodenní nošení.

laboratorni_a_ekologicke_moissanity_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Objevení moissanitu

V roce 1893 zkoumal francouzský chemik Henri Moissan různé vzorky hornin v Canyon Diablo v Arizoně. Nakoukl také do meteorického kráteru, ve kterém narazil na shluk jiskřivých kamenů a omylem je identifikoval jako diamanty. Ve skutečnosti ale objevil karbidy křemíku, neboli moissanity.

Henri Moissan však nebyl první, kdo se s moissanity setkal. Americký chemik Edward G. Acheson vytvořil v laboratoři karbid křemíku už v roce 1891. Avšak, podobně jako Henri Moissan, udělal chybu, pokoušel se vytvořit syntetické diamanty, ale místo nich vytvořil moissanit.

Až v roce 1904 si Acheson a Moissan uvědomili, že se dívají na stejný třpytivý minerál. A ačkoliv byl Acheson první, kdo jej úspěšně laboratorně vyrobil, moissanit byl pojmenován na počest Henriho Moissana.

henri_moissan_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  edward_acheson_v_laboratori_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  edward_acheson_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Drahokam vhodný do šperků na každodenní nošení

Moissanity jsou nejlepší alternativy diamantů. Díky své odolnosti a tvrdosti je u těchto drahokamů, vypěstovaných v laboratoři, méně pravděpodobné, že se poškrábou nebo odštípnou. Tyto klíčové faktory z nich dělají ideální drahokam do šperků na každodenní nošení! Jsou proto jasnou volbou do zásnubních i snubních prstenů.

 sperky_s_moissanity_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Vlastnosti moissanitů

Nejtvrdším nerostem zůstává jednoznačně diamant. Avšak moissanit se řadí hned za něj! Na Mohsově stupnici tvrdosti dostaly diamanty číslo 10, moissanity 9,25! A i když jsou diamanty o něco tvrdší, moissanity mají v sobě víc ohně a třpytu. To znamená, že se více třpytí a rozkládá spektrum barev, jako žádný jiný kámen.

prirodni_diamant_vs_moissanit_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Příznivá cena

Moissanity jsou oproti přírodním diamantům cenově dostupnější. Cena moissanitu se pohybuje okolo 10 000 Kč až 15 000 Kč za 1 karát, zatímco 1 karát přírodního diamantu se pohybuje od 50 000 Kč do 500 000 Kč.

Proč se rozhodnout pro moissanit?

   Kvalitní drahokam

Díky svým fyzikálním, chemickým i optickým vlastnostem může moissanit konkurovat přírodnímu diamantu. Má vysokou tvrdost, což z něj dělá vhodný drahokam do zásnubních a snubních prstenů.

   Ekologický kámen

Moissanit je kámen vypěstovaný v laboratoři. Pokud vám je udržitelnost a ekologie blízká, pak doporučujeme zvolit laboratorně vyrobené moissanity, či lab-grown diamanty.

   Cenově dostupný minerál

Je o polovinu levnější než přírodní diamant. Stal se proto oblíbeným kamenem do šperků s velkým centrálním kamenem, nebo také do snubních eternity prstenů, kde jsou kameny osázeny po celém obvodu.

sperk_na_miru_s_moissanity_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Barevné možnosti moissanitů

Laboratorní proces výroby moissanitů umožňuje vypěstovat i jeho různé barevné varianty. V našem zlatnickém studiu naleznete moissanity černé, champagne, žluté, modré i zelené.

barevne_moissanity_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio_1

Tvary a velikosti moissanitů

Do zásnubních prstenů nejčastěji osazujeme kulaté, nebo oválné výbrusy. Pokud toužíte po netradičním zásnubním prstenu, osadíme do něj i „fancy“ výbrusy, jako je slza, markýza či hranatý výbrus.

tvary_moissanitu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

V nabídce najdeme drobné moissanity do snubních prstenů, ale i krásné karátové moissanity. Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv tvar, nebo barvu, s moissanitem nikdy nešlápnete vedle. Rádi vám s výběrem vhodného kamene do šperku poradíme, ukážeme různé velikosti, tvary i barvy. Společně tak vytvoříme šperk na míru, přesně podle vašeho přání.