Peridot, neboli olivín

Krásně zářící drahokam, jehož barvy variují od čistě zelené po žlutozelenou. Dokonale se hodí k oslavě srpnových narozenin při západu letního slunce. 

 

Srpnový kámen přináší štěstí, léčí zlomené srdce, podporuje klidný spánek a zvyšuje sebevědomí. Peridot můžete darovat také k oslavě 16. výročí svatby.

 

peridot_olivín_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

SEZNAMTE SE S PERIDOTEM

Ve starověkém Egyptě peridotu říkali také „večerní smaragd“ právě pro jeho oslnivou záři v paprscích slunce a svíček. 

 

Peridot zažil svůj největší „boom” po roce 1990, kdy v Pákistánu, poblíž hranic s Afganistanem, našli jeho obrovské ložisko. Dnes se cena a hodnota olivínu mění v závislosti na velikosti a kvalitě každého kousku. Platí však pravidlo, že čím tmavší barva, tím dražší kámen. Drahokam se ale obecně považuje za jeden z více dostupných zelených kamenů.

peridot_různé_tvary_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

V JINÉM SVĚTLE...

Peridot je jedním z mála drahokamů, které vypadají stejně v různých světlech, tedy jak v tom slunečním, tak při svíčkách i umělém osvětlení. A světlo doprovází tento kámen už jeho počátků.

 

Egypťané ho nazývali kamenem světla a používali ho na ochranu před zlými duchy. Věřili, že když padne tma, peridot stále září světlem. Pokládali jej také za zesilovač účinků medicíny! Každý lék, který se vypil z poháru vyrobeného z olivínu, byl prý účinnější. Prášek z peridotu používali jako medicínu na různé neduhy. Kněží dokonce věřili, že se pitím prachu z tohoto drahokamu přiblíží bohům. Kameny proto drtili na jemný prášek a vařením z něj připravovali silný opojný nápoj.

RŮZNÉ ODSTÍNY OLIVÍNU

Odstín drahokamu je ovlivněn množstvím železa v půdě. Například peridot z Myanmaru má světle zelenou živou barvu, zatímco peridot z Arizony má zlatohnědý odstín. Který byste si zvolili vy?

velmi_světlý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiozelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiosvětlý1_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiožlutozelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  zelenožlutý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio tmavý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   sytě_zelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   tmavý1_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio 

HLAVNÍ NALEZIŠTĚ

Ložiska olivínu najdeme v Americe, Číně, Africe, Austrálii či na Srí Lance.

naleziště_peridotu_olivínu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

VZNIK PERIDOTŮ

Peridot vznikl před miliony let hluboko v horním plášti Země (hlouběji se pak tvoří už jenom diamanty). Na povrch se dostává pouze vulkanickou erupcí nebo tektonickou silou. Přirozeně se tedy nachází poblíž vulkánů a v horských oblastech, kde došlo ke střetu a vzestupu tektonických desek. Což jsou kupříkladu Havajské ostrovy.

 

Staří Havajci věřili, že peridot jsou ztvrdlé slzy bohyně ohně – Pelé a jsou velkorysým darem pro její milovaný lid. Na některých havajských plážích i dnes najdete drobná zrnka olivínu, jsou však příliš malá na úpravu pro osazení do šperků.

 

Peridot-Gemstones-Green-Stones-

tvary peridotů

Stejně jako je peridot drahokam mnoha odstínů, stejně tak je to i drahokam mnoho tvarů. U nás najdete velmi širokou škálu tvarů a velikostí.

 

Od tradičních kulatých, oválných tvarů, po atypické hranaté, smaragdové, či výbrus slzy. Pokud poptáváte nějaký určitý výbrus, či velikost, napište nám a my vám obratem zašleme aktuální nabídku olivínů.

 

výbrusy_tvary_peridotu_olivínu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

TIP ZLATNÍKA

Drahokam peridot bohužel nepatří k nejtvrdším minerálům. Bývá proto náchylnější k poškrábání. Nesvědčí mu ani přílišné horko a velké teplotní změny.

A ještě pár slov o peridotu …

  • V minulosti se peridot často zaměňoval se smaragdem či zeleným topazem.
  • Olivín se objevuje také ve vesmíru – např. na Marsu nebo na meteoritech.
  • Do Evropy se dostal díky křižáckým výpravám, proto byl ve středověku často využíván k výzdobě kostelů.

KOMU ŠPERK S PERIDOTEM DAROVAT?

Peridot je narozeninový kámen měsíce srpna, tudíž je to vhodný drahokam do šperku pro dámy narozené v tomto letním měsíci. Náušnice s peridotem udělají radost každé ženě!

 

Netradiční barva tohoto drahokamu je vhodná do atypických šperků. Pokud hledáte neobyčejný šperk, náhrdelník s peridotem splní vaše očekávání.

 

Peridot chrání auru a čistí tělo i mysl od jedovatých látek. Uvolňuje a pomáhá zbavit se zátěže. Otevírá poznání, že lpění na minulosti nepřináší nic dobrého. Pomáhá odstranit stres a zvyšuje sebedůvěru. Darujte šperk s peridotem jako amulet proti špatným energiím.

 

prsten_s_peridotem_olivínem_zlute_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprsten_s_peridotem_olivínem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioPantone-Summer-Yellow-Gold-Peridot-Diamond-Stackable-Ring-300x300

ŠPERKY SALABA

Na našem e-shopu naleznete náušnice s peridoty, náhrdelníky s peridoty i přívěšky s peridoty. Pokud si ale přejete vyrobit šperk na míru s tímto zeleným drahokamem, napište nám vaši představu a domluvme si osobní schůzku v jednom z našich zlatnických studií. Rádi vám vyrobíme prsten na míru s peridotem, či jakýkoliv jiný šperk na míru přesně podle vašich představ!

Náhrdelník NINA s peridotemnáhrdelník_NINA_87094_bílé_zlato_peridot_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Náušnice peridot - antický čtverec 764-3_nausnice-anticky-ctverec-28190-zlute-zlato-peridot-6x6mm-zlatnicke-studio-salaba-zlatnictvi

Náušnice s oválným olivínem 692_nausnice-oval-1920-bile-zlato-peridot-5x3mm-zlatnicke-studio-salaba-zlatnictvi (1)

POTŘEBUJETE JEŠTĚ S NĚČÍM PORADIT?

Jana Salabová

+420 777 131 306salabova@zlatnictvisalaba.cz

Klára Salabová

+420 774 521 154salabova@zlatnictvisalaba.cz

(certifikát)U všech diamantů větších 0,30 ct poskytujeme certifikáty GIA, HRD, nebo IGI.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení