Peridot, neboli olivín

Krásně zářící drahokam, jehož barvy variují od čistě zelené po žlutozelenou. Dokonale se hodí k oslavě srpnových narozenin při západu letního slunce. 

 

Srpnový kámen přináší štěstí, léčí zlomené srdce, podporuje klidný spánek a zvyšuje sebevědomí. Peridot můžete darovat také k oslavě 16. výročí svatby.

 

peridot_olivín_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

SEZNAMTE SE S PERIDOTEM

Ve starověkém Egyptě peridotu říkali také „večerní smaragd“ právě pro jeho oslnivou záři v paprscích slunce a svíček. 

 

Peridot zažil svůj největší „boom” po roce 1990, kdy v Pákistánu, poblíž hranic s Afganistanem, našli jeho obrovské ložisko. Dnes se cena a hodnota olivínu mění v závislosti na velikosti a kvalitě každého kousku. Platí však pravidlo, že čím tmavší barva, tím dražší kámen. Drahokam se ale obecně považuje za jeden z více dostupných zelených kamenů.

peridot_různé_tvary_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

V JINÉM SVĚTLE...

Peridot je jedním z mála drahokamů, které vypadají stejně v různých světlech, tedy jak v tom slunečním, tak při svíčkách i umělém osvětlení. A světlo doprovází tento kámen už jeho počátků.

 

Egypťané ho nazývali kamenem světla a používali ho na ochranu před zlými duchy. Věřili, že když padne tma, peridot stále září světlem. Pokládali jej také za zesilovač účinků medicíny! Každý lék, který se vypil z poháru vyrobeného z olivínu, byl prý účinnější. Prášek z peridotu používali jako medicínu na různé neduhy. Kněží dokonce věřili, že se pitím prachu z tohoto drahokamu přiblíží bohům. Kameny proto drtili na jemný prášek a vařením z něj připravovali silný opojný nápoj.

RŮZNÉ ODSTÍNY OLIVÍNU

Odstín drahokamu je ovlivněn množstvím železa v půdě. Například peridot z Myanmaru má světle zelenou živou barvu, zatímco peridot z Arizony má zlatohnědý odstín. Který byste si zvolili vy?

velmi_světlý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiozelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiosvětlý1_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiožlutozelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  zelenožlutý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio tmavý_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   sytě_zelený_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   tmavý1_peridot_olivín_kulatý_tvar_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio 

HLAVNÍ NALEZIŠTĚ

Ložiska olivínu najdeme v Americe, Číně, Africe, Austrálii či na Srí Lance.

naleziště_peridotu_olivínu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

VZNIK PERIDOTŮ

Peridot vznikl před miliony let hluboko v horním plášti Země (hlouběji se pak tvoří už jenom diamanty). Na povrch se dostává pouze vulkanickou erupcí nebo tektonickou silou. Přirozeně se tedy nachází poblíž vulkánů a v horských oblastech, kde došlo ke střetu a vzestupu tektonických desek. Což jsou kupříkladu Havajské ostrovy.

 

Staří Havajci věřili, že peridot jsou ztvrdlé slzy bohyně ohně – Pelé a jsou velkorysým darem pro její milovaný lid. Na některých havajských plážích i dnes najdete drobná zrnka olivínu, jsou však příliš malá na úpravu pro osazení do šperků.

 

Peridot-Gemstones-Green-Stones-

tvary peridotů

Stejně jako je peridot drahokam mnoha odstínů, stejně tak je to i drahokam mnoho tvarů. U nás najdete velmi širokou škálu tvarů a velikostí.

 

Od tradičních kulatých, oválných tvarů, po atypické hranaté, smaragdové, či výbrus slzy. Pokud poptáváte nějaký určitý výbrus, či velikost, napište nám a my vám obratem zašleme aktuální nabídku olivínů.

 

výbrusy_tvary_peridotu_olivínu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

TIP ZLATNÍKA

Drahokam peridot bohužel nepatří k nejtvrdším minerálům. Bývá proto náchylnější k poškrábání. Nesvědčí mu ani přílišné horko a velké teplotní změny.

A ještě pár slov o peridotu …

  • V minulosti se peridot často zaměňoval se smaragdem či zeleným topazem.
  • Olivín se objevuje také ve vesmíru – např. na Marsu nebo na meteoritech.
  • Do Evropy se dostal díky křižáckým výpravám, proto byl ve středověku často využíván k výzdobě kostelů.

KOMU ŠPERK S PERIDOTEM DAROVAT?

Peridot je narozeninový kámen měsíce srpna, tudíž je to vhodný drahokam do šperku pro dámy narozené v tomto letním měsíci. Náušnice s peridotem udělají radost každé ženě!

 

Netradiční barva tohoto drahokamu je vhodná do atypických šperků. Pokud hledáte neobyčejný šperk, náhrdelník s peridotem splní vaše očekávání.

 

Peridot chrání auru a čistí tělo i mysl od jedovatých látek. Uvolňuje a pomáhá zbavit se zátěže. Otevírá poznání, že lpění na minulosti nepřináší nic dobrého. Pomáhá odstranit stres a zvyšuje sebedůvěru. Darujte šperk s peridotem jako amulet proti špatným energiím.

 

prsten_s_peridotem_olivínem_zlute_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprsten_s_peridotem_olivínem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioPantone-Summer-Yellow-Gold-Peridot-Diamond-Stackable-Ring-300x300

ŠPERKY SALABA

Na našem e-shopu naleznete náušnice s peridoty, náhrdelníky s peridoty i přívěšky s peridoty. Pokud si ale přejete vyrobit šperk na míru s tímto zeleným drahokamem, napište nám vaši představu a domluvme si osobní schůzku v jednom z našich zlatnických studií. Rádi vám vyrobíme prsten na míru s peridotem, či jakýkoliv jiný šperk na míru přesně podle vašich představ!

Náhrdelník NINA s peridotemnáhrdelník_NINA_87094_bílé_zlato_peridot_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Náušnice peridot - antický čtverec 764-3_nausnice-anticky-ctverec-28190-zlute-zlato-peridot-6x6mm-zlatnicke-studio-salaba-zlatnictvi

Náušnice s oválným olivínem 692_nausnice-oval-1920-bile-zlato-peridot-5x3mm-zlatnicke-studio-salaba-zlatnictvi (1)