Tanzanit, drahokam 20. století

Podmanivě modrý drahokam byl objeven v Tanzanii v roce 1967, což z něj dělá v oblasti drahokamů nováčka. Přesto se mu podařilo udělat velký rozruch a okamžitě si získat své místo mezi milovníky šperků.

Tanzanit je svou výjimečností a ojedinělostí označován za
kámen 20. století a také narozeninový kámen měsíce prosince.

 tanzanite_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Objeven africkými pastevci, milován celým světem

Tanzanit náhodně objevili pastevci z kmene Masajů ve východní Africe, kteří si všimli, jak v zemi krásně jiskří velké modré krystaly. A tak se z tanzanitu, který je starý přibližně 585 milionů let, stal jeden z nejoblíbenějších drahokamů. Kopce severní Tanzanie poblíž hory Kilimandžáro jsou do dneška jediným světovým zdrojem tohoto drahokamu.

Seznamte se s druhy tanzanitu

MODRÝ tanzanit

Má širokou paletu všech odstínů modré. Při pohledu z různých stran, uvidíte vždy trochu jinou barvu, od sytě modré až po fialovou. Odstín, který na drahokamu vynikne, se ovlivňuje tepelnou úpravou kamene. 

tanzanit_kulaty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   tanzanit_smaragdovy_vybrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   tanzanit_trillion_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   tanzanit_oval_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiotanzanit_princess_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiotanzanit_slza_hruska_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  tanzanit_bageta_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio_1tanzanit_markyza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Dvoubarevný tanzanit

Současný trend je nosit jedinečné, osobní šperky a dvoubarevné drahokamy díky tomu mají navrch! Zelenou až šedozelenou barvu doplňuje modrofialová, připomínající paví oko. Dva stejné dvoubarevné tanzanity nenajdete, což je u drahokamů velmi neobvyklé, ale velmi žádané!

tanzanity_1_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Největší nález tanzanitu

V červnu 2020 obletěla zpráva o nálezu enormně velkých tanzanitů celý svět. Místnímu horníkovi se podařilo vytěžit dva neuvěřitelně velké tanzanity a stal se tak milionářem ze dne na den. Tanzanity dohromady vážily více než 15 kg a byly ohodnoceny na 3,4 milionů dolarů. V rozhovoru prozradil, že za vydělané peníze plánuje postavit školu, zdravotní a obchodní centrum ve vesnici a zbytek jmění věnuje svým třiceti dětem. O měsíc později se mu podařilo nalézt další kámen o váze 6,3 kg. 

Leizer_tanzanity_tanzanie_cervenec_2020_salaba_zlatnicke_Studio vyskyt_tanzanitu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

https://www.bbc.com/news/world-africa-53148612

KOMU ŠPERK S TANZANITEM DAROVAT?

V roce 2002 sdružení American Gem Trade Association označilo tanzanit za drahokam měsíce prosince. Proto je tanzanit vhodný jako dárek pro ženy, narozené v tomto zimním měsíci. K narozeninám jim můžete darovat vybroušený, dárkově balený drahokam, který se později stane základem pro šperk na míru

Sháníte vhodnou barvu drahokamu k modrým očím vaší dámy? Náušnice s tanzanitem rozhodně podtrhnout její krásu!

Masajská víra považuje modrou barvu drahokamu za posvátnou a pouze ženy požehnané miminkem, mají tu čest nosit modrou barvu oblečení, či modré korálky. Od objevu tanzanitu začali Masajové dávat tento drahokam svým manželkám, jako dárek k narození dítěte. Tanzanit je považován za nositele zdraví, pohody a prosperujícího života.

K narození dítěte můžete také darovat své milované šperk s tanzanitem. Nebo pouze tanzanit jako kámen v našem dárkovém balení. Maminka si z něj nechá vytvořit prsten na míru podle své představy. A pokud jej časem daruje své dceři, nebo vnučce, vznikne tradice rodinného šperku, který se s láskou dědí z generace na generaci.

PÉČE O TANZANITY

Tanzanit se vyznačuje vysokou tvrdostí, přesto je dobré být ke šperku s tanzanitem šetrný. K čištění používejte jemný kartáček a vlažnou mýdlovou vodou.

TVARY TANZANITŮ

V našem zlatnickém studiu vám nabídneme tanzanity v těchto tvarech a různých velikostech. Každý tanzanit který nabízíme, máme detailně natočený ze všech úhlů, tudíž dopředu víte jak vypadá a co kupujete! 

tanzanit_tvary_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Napište nám, o jaký tvar a velikost byste měl/a zájem a my vám obratem zašleme nabídku. 

JAKÉ ŠPERKY S TANZANITEM NAJDETE V NAŠEM ZLATNICTVÍ?

Na našem e-shopu naleznete náušnice s tanzanitem v bílém, růžovém i žlutém zlatě. Pokud máte zájem o prsten, přívěšek, či jiný šperk s tanzanitem na míru, napište nám. Pomocí našeho zlatnického 3D programu společně vytvoříme šperk na přání. Modelování šperku můžeme dělat fyzicky v pražském, či orlickoústeckém studiu, či online přes sdílenou obrazovku.  prsten_s_tanzanitem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio    přívěšek_s_tanzanitem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiozasnubni_prsten_s_tanzanitem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio      náušnice_1874_bile_zlato_tanzanit_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi