Ametyst, drahokam králů

Kámen vášně, odvahy a splněných snů. Ametyst má bohatou fialovou barvu, která dokonale vynikne jak v bílém, tak ve žlutém či růžovém zlatě. Hledáte-li krásný a originální dárek, darujte kámen měsíce února!

ametyst_drahokam_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

SEZNAMTE SE S AMETYSTEM

Nejstarší ametysty pocházejí z Minosu, ostrova v Egejském moři a pocházejí z cca. 3100 př. n. l. Jsou to leštěné kabošony vykládané zlatem, což je dodnes velmi populární kombinace! Ametyst milovali také egyptští králové. Ametystové korálky v hrobce krále Tutanchamona či nádherný ametystový prsten královny Kleopatry jsou toho důkazem!

Ametyst také zdobí nejstarší anglický korunovační klenot, který v 11. století nosil Eduard III. Vyznavač. Královna Alžběta I. nosila výrazný ametystový náhrdelník a ametysty dodnes zdobí korunovační klenoty.

Většina ametystů se do Evropy dostala z Brazílie. Ve středověku to byl velmi vzácný drahokam, který si mohli dovolit pouze bohatí. V určitém období byl dokonce cennější než diamant. Nic ale netrvá věčně, a tak když byly v roce 1799 v ruských Uralských horách nalezeny velké doly ametystů, jeho cena klesla.

 ametys_fialovy_drahokam_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

BARVY AMETYSTU

Ametyst je okouzlující drahokam díky svým vlastnostem a barvě. Široká škála od světlé, po sytě fialovou barvu je ceněná všemi zlatníky, kteří tento kámen s oblibou osazují do krásných a originálních šperků.

ametyst_kulatý_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio      ametyst_vybrus_asscher_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio      ametyst_smaragdový_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio    ametyst_kabašon_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   ametyst_vybrus_anticky_polstarek_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioametyst_výbrus_markýza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioametyst_výbrus_srdce_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  ametyst_výbrus_kulatý_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio


Ametyst je známý také v kombinaci s jinými drahokamy - od růžového safíru, smaragdu a diamantu po citrín, peridot a morganit. Nejznámější kombinace dvou barevných drahokamů je ametrín – spojení ametystu a citrínu.

ametrín_smaragdový_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   prsten_s_ametrínem_ametyst_citrín_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  ametrín_výbrus_antický_polštářek_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

KOMU ŠPERK S AMETYSTEM DAROVAT?

Ametyst je klenot, kterým vyjádříte lásku a obdiv. Považuje se na únorový narozeninový kámen, tudíž se dokonale hodí do šperku jako dárek pro dámu narozenou v únoru. Ametyst je také vhodný klenot k oslavě šestého výročí svatby.

Hodí se pro ženy milující módu a luxus. Náušnice s ametystem, nebo prsten s ametystem můžeme doporučit na každodenní nošení, jelikož má tento drahokam tvrdost 7 dle Mohsovy stupnice tvrdosti. 

Ametyst má velkou ochrannou sílu, blokuje geopatogenní zóny a negativní energii. Uklidňuje a povzbuzuje mysl. Působí příznivě na schopnost rozhodování. Ametyst patří mezi nejspirituálnější kameny.

zásnubní_prsten_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   nausnice_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio )    snubní_prsten_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprivesek_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

TVARY AMETYSTŮ

Ametyst je kámen mnoha tvarů. U nás si můžete vybrat kulaté, oválné i smaragdové výbrusy, nebo tzv. markýzu, slzu, trilion, srdce či polštářek. Napište nám, po jakém tvaru a odstínu ametystu toužíte, a my vám zašleme nabídku na míru.

tvary_ametystu_výbrusy_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

VĚDĚLI JSTE?

Ametystová geoda je dutá hornina s krystaly ametystu lemujícími vnitřní stěny. Nejprve musela vzniknout dutina a to se mohlo stát kdekoliv, kde byla láva blízko zemského povrchu. Díky tomu lze ametystové geody nalézt na mnoha místech po celém světě.


Geody mají různé tvary a velikosti. Od velikosti dlaně po 5 metrové velikány! Běžně bývají součástí geod i jiné minerály, jako je třeba křemen a kalcit.


ametyst_geoda_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio
PÉČE O AMETYSTY

Ametyst je vhodný do šperků pro každodenní nošení. Chraňte jej ale před přímým slunečním zářením a vysokými teplotami, které mohou způsobit vyblednutí barvy. Při čištění použijte jemný zubní kartáček a mýdlovou vodu.

HLAVNÍ NALEZIŠTĚ

Brazílie, Uruguay a Zambie

naleziste_ametystu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio_1

ŠPERKY SALABA

V našem zlatnickém studiu SALABA nabízíme zlaté náušnice s ametysty. Přejete-li si vytvořit šperk na míru s ametystem, napište nám nebo zašlete vaši inspiraci. Pomocí našeho zlatnického 3D programu pro vás vyrobíme originální šperk na míru s ametystem!

Náušnice s ametystem ve výbrusu antický čtverec        náušnice_anticky_ctverec_28190_zlute_zlato_ametyst_6x6mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Oválné náušnice s ametystem          náušnice_oval_1920_bile_zlato_ametyst_5x3mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Náušnice s kulatými ametysty          náušnice_1874_ruzove_zlato_ametyst_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

POTŘEBUJETE JEŠTĚ S NĚČÍM PORADIT?

Jana Salabová

+420 777 131 306salabova@zlatnictvisalaba.cz

Klára Salabová

+420 774 521 154salabova@zlatnictvisalaba.cz

(certifikát)U všech diamantů větších 0,30 ct poskytujeme certifikáty GIA, HRD, nebo IGI.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení