Ametyst, drahokam králů

Kámen vášně, odvahy a splněných snů. Ametyst má bohatou fialovou barvu, která dokonale vynikne jak v bílém, tak ve žlutém či růžovém zlatě. Hledáte-li krásný a originální dárek, darujte kámen měsíce února!

ametyst_drahokam_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

SEZNAMTE SE S AMETYSTEM

Nejstarší ametysty pocházejí z Minosu, ostrova v Egejském moři a pocházejí z cca. 3100 př. n. l. Jsou to leštěné kabošony vykládané zlatem, což je dodnes velmi populární kombinace! Ametyst milovali také egyptští králové. Ametystové korálky v hrobce krále Tutanchamona či nádherný ametystový prsten královny Kleopatry jsou toho důkazem!

Ametyst také zdobí nejstarší anglický korunovační klenot, který v 11. století nosil Eduard III. Vyznavač. Královna Alžběta I. nosila výrazný ametystový náhrdelník a ametysty dodnes zdobí korunovační klenoty.

Většina ametystů se do Evropy dostala z Brazílie. Ve středověku to byl velmi vzácný drahokam, který si mohli dovolit pouze bohatí. V určitém období byl dokonce cennější než diamant. Nic ale netrvá věčně, a tak když byly v roce 1799 v ruských Uralských horách nalezeny velké doly ametystů, jeho cena klesla.

 ametys_fialovy_drahokam_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

BARVY AMETYSTU

Ametyst je okouzlující drahokam díky svým vlastnostem a barvě. Široká škála od světlé, po sytě fialovou barvu je ceněná všemi zlatníky, kteří tento kámen s oblibou osazují do krásných a originálních šperků.

ametyst_kulatý_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio      ametyst_vybrus_asscher_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio      ametyst_smaragdový_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio    ametyst_kabašon_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   ametyst_vybrus_anticky_polstarek_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioametyst_výbrus_markýza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioametyst_výbrus_srdce_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  ametyst_výbrus_kulatý_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio


Ametyst je známý také v kombinaci s jinými drahokamy - od růžového safíru, smaragdu a diamantu po citrín, peridot a morganit. Nejznámější kombinace dvou barevných drahokamů je ametrín – spojení ametystu a citrínu.

ametrín_smaragdový_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   prsten_s_ametrínem_ametyst_citrín_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  ametrín_výbrus_antický_polštářek_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

KOMU ŠPERK S AMETYSTEM DAROVAT?

Ametyst je klenot, kterým vyjádříte lásku a obdiv. Považuje se na únorový narozeninový kámen, tudíž se dokonale hodí do šperku jako dárek pro dámu narozenou v únoru. Ametyst je také vhodný klenot k oslavě šestého výročí svatby.

Hodí se pro ženy milující módu a luxus. Náušnice s ametystem, nebo prsten s ametystem můžeme doporučit na každodenní nošení, jelikož má tento drahokam tvrdost 7 dle Mohsovy stupnice tvrdosti. 

Ametyst má velkou ochrannou sílu, blokuje geopatogenní zóny a negativní energii. Uklidňuje a povzbuzuje mysl. Působí příznivě na schopnost rozhodování. Ametyst patří mezi nejspirituálnější kameny.

zásnubní_prsten_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   nausnice_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio )    snubní_prsten_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprivesek_s_ametystem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

TVARY AMETYSTŮ

Ametyst je kámen mnoha tvarů. U nás si můžete vybrat kulaté, oválné i smaragdové výbrusy, nebo tzv. markýzu, slzu, trilion, srdce či polštářek. Napište nám, po jakém tvaru a odstínu ametystu toužíte, a my vám zašleme nabídku na míru.

tvary_ametystu_výbrusy_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

VĚDĚLI JSTE?

Ametystová geoda je dutá hornina s krystaly ametystu lemujícími vnitřní stěny. Nejprve musela vzniknout dutina a to se mohlo stát kdekoliv, kde byla láva blízko zemského povrchu. Díky tomu lze ametystové geody nalézt na mnoha místech po celém světě.


Geody mají různé tvary a velikosti. Od velikosti dlaně po 5 metrové velikány! Běžně bývají součástí geod i jiné minerály, jako je třeba křemen a kalcit.


ametyst_geoda_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio
PÉČE O AMETYSTY

Ametyst je vhodný do šperků pro každodenní nošení. Chraňte jej ale před přímým slunečním zářením a vysokými teplotami, které mohou způsobit vyblednutí barvy. Při čištění použijte jemný zubní kartáček a mýdlovou vodu.

HLAVNÍ NALEZIŠTĚ

Brazílie, Uruguay a Zambie

naleziste_ametystu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio_1

ŠPERKY SALABA

V našem zlatnickém studiu SALABA nabízíme zlaté náušnice s ametysty. Přejete-li si vytvořit šperk na míru s ametystem, napište nám nebo zašlete vaši inspiraci. Pomocí našeho zlatnického 3D programu pro vás vyrobíme originální šperk na míru s ametystem!

Náušnice s ametystem ve výbrusu antický čtverec        náušnice_anticky_ctverec_28190_zlute_zlato_ametyst_6x6mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Oválné náušnice s ametystem          náušnice_oval_1920_bile_zlato_ametyst_5x3mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Náušnice s kulatými ametysty          náušnice_1874_ruzove_zlato_ametyst_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi