Citrín, drahokam Slunce

Citrín je vzácný přírodní drahokam barvy slunce. Vzbuzuje radost, sebevědomí, kreativitu a prosperitu.

 

Dodává tolik potřebnou energii zejména na podzim, proto jsou šperky osazeny citrínem krásným dárkem k narozeninám, výročí svatby i originální volbou pro žádost o ruku. Jaký je lepší dárek, než darovat sluneční paprsek ukrytý v originálním šperku?

 

citrin_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Seznamte se s citrínem

Po staletí si lidé pletli citrín s topazem, protože mají podobnou barvu a stejný původ z ostrova Topazios v Rudém moři. Až v roce 1556 německý metalurg Georg Bauer, často nazývaný jako otec moderní mineralogie, publikoval článek odkazující na žlutý křemen jako „Citrín“. Název pochází z francouzského slova „citron“. Díky své bohaté žluté barvě narazíte také na několik alternativních jmen pro citrín, např. „Bohémský Topaz“ či „Cairngorm“, což je starověké keltské jméno. 


Citrín je průhledná odrůda křemene, kterého zbarvení způsobuje oxid železitý. Tvoří krystaly často v podobě hroznů nebo trsů. Přírodní citrín je vzácnější než ametyst, se kterým patří do rodiny drahokamů pocházejících z křemene, proto mohou oba tyto kameny společně růst v jednom krystalu. Tak vzniká krásná dvoubarevná kombinace citrínu a ametystu, které se říká Ametrín. Aby se dosáhlo dokonalých pronikavých barev, je dnes většina citrínů a ametystů tepelně upravována.

DRUHY citrínu

Intenzivní oranžovo-žlutá barva citrínu připomínající podzimní spadané listí, je ve východních kulturách spojována s duchovním osvícením a vnitřním klidem. Buddhističtí a hinduističtí mniši dodnes nosí roucho této barvy jako součást své duchovní praxe. Jste-li i vy hledači vnitřní rovnováhy, odměňte se šperkem s citríny. Jemné náušnice, rukodělně opracovaný přívěšek nebo originální prsten, kde by se vám citrín nosil nejlépe? Vybrat si můžete ze dvou nejčastějších druhů – Žlutý citrín a Madeira.

Žlutý citrín

Barva se pohybuje od mírně zlatožluté až středně zlaté s náznaky oranžové barvy. Teplé zbarvení se dosáhne zahřáním bledého citrínu, či ametystu. Teplotou tak lze korigovat odstín a intenzita barvy drahokamu. Žlutý citrín se těží v Bolívii, Brazílii, Rusku a Francii.  

 

citrin_kulatý_tvar_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi   citrin_markýza_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvicitrin_brioletka_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi     citrin_trillion_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi     citrin_bagetka_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi_1 citrin_slza_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Citrín Madeira

Plné tóny jantaru, pomeranče a medového karamelu se ukrývají v citrínu, který byl pojmenován podle ostrova Madiera. Právě z něj totiž vyváželi portugalské lodě skvělé víno do nově vytvořené kolonie v Brazílii - kde se až dodnes nachází nejbohatší zásoby citrínu! Barva Citrínu Madeira je energická, sofistikovaná a sebevědomá. Přírodní bohaté barvy doplněny zemitými odstíny přináší vůni teplých letních nocí. Osadíte-li šperk citrínem Madeirou, vytvoříte originální šperk s drahokamem připomínajícím portugalské lahodné víno! 

Citrín Madeira se těží v Brazílii a Madagaskaru. I u nás najdeme malé naleziště citrínu, nachází se na Moravě v okolí Bobrůvek.

 

citrin_madeira_kulatý_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi      citrin_madeira_smaragdovy_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi     citrin_madeira_slza_kulatý_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi     citrin_madeira_princezna_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi       citrin_madeira_obdelnikovy_polštářek_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvicitrin_madeira_markýza_kulatý_výbrus_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Ametrín

Fialová a žlutá v jednom kameni? To je opravdu unikátní barevná kombinace. Díky ní je Ametrín oblíbeným drahokamem u žen, které hledají unikátní šperk. Žádné dva ametríny nevypadají stejně, v každém z nich se totiž barvy prolínají jedinečným způsobem. Ametrínové drahokamy pocházejí z Bolívie a poprvé se dostaly do Evropy v 17. století. Legenda praví, že se jeden španělský dobyvatel zamiloval do tamní princezny Anahí a oženil se s ní. Když se však chystal vrátit s manželkou do své domoviny, jeho žena zemřela. Před smrtí mu však ještě stihla darovat neobvyklý dvoubarevný kámen, který symbolizoval rozdělení jejího srdce mezi manžela a její lid. 

Dnes je důl Anahí jediným světovým zdrojem tohoto vzácného klenotu. 

       ametrin_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi ametrinovy_prsten_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Komu šperk s citrínem darovat?

Kámen energie, slunce a také měsíce listopadu se krásně vyjímá na prstenech, náušnicích i dalších špercích. Daruje-li šperk s citrínem k narozeninám, rozzáří svého majitele, dodá mu krásu i chuť do života. Stejně tak si jej zamilují všechny dámy, které se se svými muži chystají oslavit výročí svatby! Citrín je drahokam, který se hodí na slavnostní události, ale i na každodenní nošení. Je moderní a cenově dostupný. Stačí nám napsat a společně vytvoříme váš citrínový šperk na míru!

 

zasnubni_prsten_citrin_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi   prives_zluty_madeira_citrin_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi  zasnubni_prsten_citrin_madeira_diamanty_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi    nausnice_zluty_citrin_diamanty_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi   zasnubni_prsten_maderia_zluty_citrin_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Péče o citríny

Šperky s tímto drahokamem můžete nosit každý den, chraňte je ale před přímým slunečním zářením a vysokým teplem. To může způsobit vyblednutí barvy. Vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi. Šperk s citrínem lehce vyčistíte i doma, stačí drahokam jemně vydrhnout měkkým kartáčkem na zuby a roztokem jemného mýdla a teplé vody.

TVARY CITRÍNU

Citríny pro vás máme ve všech tvarech a velikostech! Každý citrín, který nabízíme máme vyfocený, tudíž víte, co kupujete!

tvary_citrinu_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Jaké šperky s citrínem najdete v našem zlatnictví?

Na našem e-shopu najdete jemné náušnice s citríny. Pokud ale toužíte po vlastním šperku s tímto drahokamem, pomocí 3D programu pro vás vytvoříme prsten, náramek či jiný šperk na míru podle vámi zvoleného tvaru a velikosti citrínu. Napište nám a šperk pro vás navrhneme v pražském či ústeckém zlatnickém studiu, nebo prostřednictvím online konzultace z pohodlí domova.

 

 

 Oválné náušnice s citrínem          náušnice_oval_1920_zlute_zlato_citrin_5x3mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Náušnice antický čtverec s citríny         náušnice_anticky_ctverec_28190_bile_zlato_citrin_6x6mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi   

 

Náušnice citrín           náušnice_1874_ruzove_zlato_citrin_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi