Perla, drahokam z hlubin řek a moří

Objevte krásu přírodních drahokamů, opředených mnoha legendami. Perlové šperky mají své čestné místo napříč staletími. Jejich jemná, luxusní krása nemá konkurenci. Jsou to jediné drahokamy, které vznikají v živých organismech.

 

přírodní_mořské_perly_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Symbolizují lásku, jemnost a eleganci. Bílé perly, akoya, či černé perly, tahitské, krásně doplní každý šperk, se kterým chcete ve společnosti okouzlit.

Jak vznikají perly?

Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, např. zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí, čímž se vlastně brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.


Přírodní perly jsou dnes velice vzácné a poptávka v průběhu let roste. V roce 1893 se povedl pokus, kdy vznikla první kultivovaná perla. A tak mohl začít chov perlotvorných mlžů. Většina dnešních perel pochází z farem, v nichž se do lastur vkládají tzv. jádra, která se pak obalí perletí.


přírodní_perly_sladkovodní_mořské_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi_1

Znáte všechny typy perel?

Nejznámější a nejdostupnější již zmiňované kultivované perly. Existují sladkovodní a mořské perly. Sladkovodní perly jsou bílé, černé, růžové a jsou finančně dostupnější, jelikož v měkkýši může vzniknout najednou až 20 kusů. Mořské perly jsou Akoya, tahitské a perly jižního Pacifiku.


Perly Akoya
jsou nejznámější odrůdou všech kultivovaných perel. Mají hladký, kulatý povrch s vysokým leskem a pěstují se v chladnějších vodách u pobřeží Japonska i v některých částech Číny a Vietnamu. Známe bílé, světle šedé, světle modré a krémové s podtóny růžové, stříbrné a zelené. Perly Akoya jsou často považovány za klasickou, nadčasovou volbu při výběru šperku.

 perly_akoya_pacifiku_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Tahitské perly, jsou známé také jako černé perly, objevují se v netradiční kombinaci paví zelené, fialové a šedých podtónů. Tahitské perly se nejvíce proslavily v křišťálově modrých lagunách Francouzské Polynésie. Skvěle vyniknou v pánských manžetových knoflíčcích, nebo sponě na kravatu. Dámy všech věkových kategorií je ocení v náušnicích nebo náhrdelníku.

 tahitské_perly_kultivované_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Perly jižního pacifiku mají transparentní lesk a živou paletu barev - od světle krémové, po decentní zlatou, které se hodí do jemných, minimalistických šperků. Jak už jejich název napovídá, tento druh perel pochází z jižního Pacifiku.

 perly_jižního__pacifiku_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Sladkovodní perly jsou nejvíce barevné a dostupné perly využívané v klenotnictví. Barva sladkovodních perlorodek se velmi liší, od bílé přes růžovou až po levandulovou, broskvovou a další. Sladkovodní kultivované perly se ve skutečnosti nevyrábějí z ústřic, ale spíše z různých druhů sladkovodních mušlí. Většina sladkovodních perel se dnes pěstuje a zpracovává v Číně.

sladkovodní_perly_kultivované_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Zná ji celý svět

Nejznámější přírodní mořská perla, Perla naděje, má 450 karátů a na délku měří 5 cm. Najdete ji v Britském muzeu přírodní historie.

perla_naděje_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Perla jako dárek

Kdy a komu darovat šperk s perlou? Je symbolem lásky, proto netrefíte vedle, pokud hledáte dárek pro milovanou ženu. Perla je také červnovým narozeninovým drahokamem a také se hodí k 30. výročí svatby, označované jako perlová svatba.

perlový_náhrdelník_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi


Hledáte-li jemný perlový šperk, sáhněte po náušnicích s perlami, nebo perlovém přívěsku. K životním výročím můžete vybrat zase perlový náhrdelník. Černé nebo zlaté perly vytvoří dokonalý netradiční šperk pro milovnice originálních šperků. Kromě kulatých tvarů mají perly i tvary nepravidelné, takže možností je opravdu mnoho. Šperkem s perlou nikdy nešlápnete vedle!

šperky_s_perlami_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi_1

Jak pečovat o perly?

Perly jsou velice choulostivé, proto nejsou vhodné na každodenní nošení. Doporučujeme šperk nasazovat až jako poslední krok před odchodem. Perlám totiž škodí laky na vlasy, krémy, parfémy a jakékoli jiné chemické látky. Vyvarujte se teplu a chraňte je před poškrábáním a silnými údery. Když perly sundáváte, určitě jim před uložením do šperkovnice neuškodí jemné očištění navlhčeným hadříkem.

 

kvality_perel_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Perlové šperky Salaba

V naší zlatnické dílně vyrábíme různé šperky s perlami, od náušnic, prstenů až po přívěsky. Můžete si vybrat z již existujících šperků nebo pro vás vyrobíme šperk na míru s perlami.

 

Perlová souprava PEARL Návrh bez názvu - 2021-11-01T150408.490

 

Náušnice VENUS       náušnice_VENUS_bile_zlato_perla_4.00-4.50_moissanit_2.50mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Perlový prsten      perlový_prsten_s_perlou_PEARL_688830_růžové_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Náušnice PEARL      perlové_náušnice_PEARL_688827_žluté_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Diamantový prsten s perlou diamantový_prsten_s_perlou_GIGI_6523_žluté_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio