Perla, drahokam z hlubin řek a moří

Objevte krásu přírodních drahokamů, opředených mnoha legendami. Perlové šperky mají své čestné místo napříč staletími. Jejich jemná, luxusní krása nemá konkurenci. Jsou to jediné drahokamy, které vznikají v živých organismech.

 

přírodní_mořské_perly_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Symbolizují lásku, jemnost a eleganci. Bílé perly, akoya, či černé perly, tahitské, krásně doplní každý šperk, se kterým chcete ve společnosti okouzlit.

Jak vznikají perly?

Do lastury živočicha vnikne malé cizorodé tělísko, např. zrnko písku a živočich ho potom obalí vlastní perletí, čímž se vlastně brání. Sladkovodní perly se tvoří v útrobách perlorodky říční či velevruba. V moři je vytváří hlavně tichomořské perlotvorky mořské.


Přírodní perly jsou dnes velice vzácné a poptávka v průběhu let roste. V roce 1893 se povedl pokus, kdy vznikla první kultivovaná perla. A tak mohl začít chov perlotvorných mlžů. Většina dnešních perel pochází z farem, v nichž se do lastur vkládají tzv. jádra, která se pak obalí perletí.


přírodní_perly_sladkovodní_mořské_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi_1

Znáte všechny typy perel?

Nejznámější a nejdostupnější již zmiňované kultivované perly. Existují sladkovodní a mořské perly. Sladkovodní perly jsou bílé, černé, růžové a jsou finančně dostupnější, jelikož v měkkýši může vzniknout najednou až 20 kusů. Mořské perly jsou Akoya, tahitské a perly jižního Pacifiku.


Perly Akoya
jsou nejznámější odrůdou všech kultivovaných perel. Mají hladký, kulatý povrch s vysokým leskem a pěstují se v chladnějších vodách u pobřeží Japonska i v některých částech Číny a Vietnamu. Známe bílé, světle šedé, světle modré a krémové s podtóny růžové, stříbrné a zelené. Perly Akoya jsou často považovány za klasickou, nadčasovou volbu při výběru šperku.

 perly_akoya_pacifiku_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Tahitské perly, jsou známé také jako černé perly, objevují se v netradiční kombinaci paví zelené, fialové a šedých podtónů. Tahitské perly se nejvíce proslavily v křišťálově modrých lagunách Francouzské Polynésie. Skvěle vyniknou v pánských manžetových knoflíčcích, nebo sponě na kravatu. Dámy všech věkových kategorií je ocení v náušnicích nebo náhrdelníku.

 tahitské_perly_kultivované_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Perly jižního pacifiku mají transparentní lesk a živou paletu barev - od světle krémové, po decentní zlatou, které se hodí do jemných, minimalistických šperků. Jak už jejich název napovídá, tento druh perel pochází z jižního Pacifiku.

 perly_jižního__pacifiku_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Sladkovodní perly jsou nejvíce barevné a dostupné perly využívané v klenotnictví. Barva sladkovodních perlorodek se velmi liší, od bílé přes růžovou až po levandulovou, broskvovou a další. Sladkovodní kultivované perly se ve skutečnosti nevyrábějí z ústřic, ale spíše z různých druhů sladkovodních mušlí. Většina sladkovodních perel se dnes pěstuje a zpracovává v Číně.

sladkovodní_perly_kultivované_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

Zná ji celý svět

Nejznámější přírodní mořská perla, Perla naděje, má 450 karátů a na délku měří 5 cm. Najdete ji v Britském muzeu přírodní historie.

perla_naděje_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Perla jako dárek

Kdy a komu darovat šperk s perlou? Je symbolem lásky, proto netrefíte vedle, pokud hledáte dárek pro milovanou ženu. Perla je také červnovým narozeninovým drahokamem a také se hodí k 30. výročí svatby, označované jako perlová svatba.

perlový_náhrdelník_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi


Hledáte-li jemný perlový šperk, sáhněte po náušnicích s perlami, nebo perlovém přívěsku. K životním výročím můžete vybrat zase perlový náhrdelník. Černé nebo zlaté perly vytvoří dokonalý netradiční šperk pro milovnice originálních šperků. Kromě kulatých tvarů mají perly i tvary nepravidelné, takže možností je opravdu mnoho. Šperkem s perlou nikdy nešlápnete vedle!

šperky_s_perlami_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi_1

Jak pečovat o perly?

Perly jsou velice choulostivé, proto nejsou vhodné na každodenní nošení. Doporučujeme šperk nasazovat až jako poslední krok před odchodem. Perlám totiž škodí laky na vlasy, krémy, parfémy a jakékoli jiné chemické látky. Vyvarujte se teplu a chraňte je před poškrábáním a silnými údery. Když perly sundáváte, určitě jim před uložením do šperkovnice neuškodí jemné očištění navlhčeným hadříkem.

 

kvality_perel_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Perlové šperky Salaba

V naší zlatnické dílně vyrábíme různé šperky s perlami, od náušnic, prstenů až po přívěsky. Můžete si vybrat z již existujících šperků nebo pro vás vyrobíme šperk na míru s perlami.

 

Perlová souprava PEARL Návrh bez názvu - 2021-11-01T150408.490

 

Náušnice VENUS       náušnice_VENUS_bile_zlato_perla_4.00-4.50_moissanit_2.50mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Perlový prsten      perlový_prsten_s_perlou_PEARL_688830_růžové_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Náušnice PEARL      perlové_náušnice_PEARL_688827_žluté_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Diamantový prsten s perlou diamantový_prsten_s_perlou_GIGI_6523_žluté_zlato_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

POTŘEBUJETE JEŠTĚ S NĚČÍM PORADIT?

Jana Salabová

+420 777 131 306salabova@zlatnictvisalaba.cz

Klára Salabová

+420 774 521 154salabova@zlatnictvisalaba.cz

(certifikát)U všech diamantů větších 0,30 ct poskytujeme certifikáty GIA, HRD, nebo IGI.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení