Tvary drahokamů

Drahokamy mají rozsáhlou škálu tvarů, stejně jako barevných odstínů. Nejvíce používané drahokamy mají fasetovaný výbrus, avšak v našem zlatnickém studiu SALABA nabízíme i netypické tvary drahokamů. Napište nám, jakou máte představu!

tvary_a_barvy_drahokamu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Výbrusy kamenů nejčastěji rozdělujeme na čočkové a fasetované.

 

Čočkové výbrusy neboli mugle, čočkovce a kabošony dále dělíme na nízké čočkovce nebo vysoké kabošony, či rovné tabulky. Tento typ výbrusu je zajímavý svým hladkým a lesklým povrchem, který nechá vyniknout barvě, textuře a světelným vlastnostem kamene.

 

Do muglí lze brousit téměř všechny drahé kameny, od rubínu a smaragdu až po achát a křemen. Nejčastěji se ale s muglí setkáváme u opálů, korálů, jantaru, nebo tygřího či kočičího oka a jiných neprůhledných drahých kamenů. Tvary muglí mohou být různé - kulaté, hranaté, nejčastější jsou ale ovály. 
měsíční_kámen_mugle_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiotygri_oko_kabošony_mugle_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiokřemen_kabošon_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Fasetované výbrusy jsou nejobvyklejší a nejžádanější u průhledných kamenů, neboť nejlépe rozkládají barvy a optické vlastnosti jednotlivých drahokamů. Dělí se na oblé a hranaté výbrusy. Všechny drahé kameny se vybrušují do nejběžnějšího briliantového výbrusu, avšak existují i jiné, méně známe výbrusy.

 

My do našich šperků běžně osazujeme například i oválné drahokamy, hranaté drahokamy - tzv. princess, trillion - tvar trojúhelníku, cushion - připomínající polštářek a mnoho dalších!

 

O fasetových výbrusech si můžete více přečíst zde

fazetované_granáty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

POTŘEBUJETE JEŠTĚ S NĚČÍM PORADIT?

Jana Salabová

+420 777 131 306salabova@zlatnictvisalaba.cz

Klára Salabová

+420 774 521 154salabova@zlatnictvisalaba.cz

(certifikát)U všech diamantů větších 0,30 ct poskytujeme certifikáty GIA, HRD, nebo IGI.