Jak vybrat správný tvar diamantu?

Za každým krásným diamantem stojí dlouhá cesta jeho opracování brusičem kamenů. Právě jeho zručnost, cit a zkušenosti rozhodují o tom, jaký tvar i způsob výbrusu pro daný kámen zvolí.

tvary_diamantu_vybrusy_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio
tvary_diamantu_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

BRILIANTOVÝ VÝBRUS, BRILLIANT

Briliant je často považován za „normální“ nebo „běžný“ výbrus diamantu, jelikož 95 % všech diamantů je broušeno právě do tvaru briliantu. Důvod, proč je briliantový výbrus natolik oblíbený, je hlavně díky matematicky kalkulovaným proporcím, které umožňují maximální využití dopadajícího světla.

 

Všechny paprsky vnikají dovnitř kamene a odtud se odrážejí zpět, čímž vzniká „oheň“ a brilance. Oheň je název pro rozkládání bílého světla na spektrální (duhové) barvy, k čemuž dochází ohybem světelných paprsků. 

HISTORIE

Historie briliantu je výjimečně bohatá a sahá až do dávné minulosti 13. století. První formou byla dvojitá pyramida, známá také jako osmistěn. Horní část řezu je zploštělá, takže diamant má čtyři fazety nahoře i dole. Pak někdo dostal nápad obrousit ostré rohy, což celkově diamantu poskytlo kulatější tvar. Tento výbrus byl různě upravován a modifikován.

historie_briliantoveho_vybrusu_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Hlavní a zlomový moment zažil briliant v roce 1919, kdy brusič Marcel Tolkowsky publikoval své kalkulace moderního briliantového brusu. Tolkowsky navrhl úhly a proporce, které přinášely viditelně mělčí korunku i pavilon, dokonale kulatý obrys a spodek sbíhající se do špičky. Diamant vybroušený do briliantu má vynikající brilanci i oheň a má vždy 58 faset. 

proporce_diamantu_vybrusu_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

NEJLÉPE SE HODÍ

Do jakéhokoliv stylu prstenu, ať už do solitérů nebo prstenů s halo! Kulatý tvar je nejoblíbenější tvar diamantu, hlavně díky svým nejlepším schopnostem odrážet světlo v drahokamu. Briliantem nikdy nešlápnete vedle, je to klasika, která nikdy neomrzí!

15477995_720x472_72_RGB

ROZDÍL MEZI BRILIANTEM A DIAMANTEM

Dříve se diamanty označovaly jako brilianty, jelikož jiné tvary diamantů nebyly k dostání, nebo byly pro smrtelníky finančně nedostupné. Vlivem angličtiny a pojmu „Diamonds are forever“ se začalo mluvit více o diamantových špercích, než briliantových. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Diamant je surovina, briliant je výbrus.  

 

 

PRINCEZNA, PRINCESS

Dnešním druhým nejoblíbenějším tvarem, hned po briliantu, je výbrus princezna. I když je to relativně mladý výbrus, získal už mnoho srdcí. Mnoho žen tento výbrus zbožňuje kvůli jeho krásnému, jednoduchému a nadčasovému designu. Tento tvar drahokamu vytvořili Betazel Ambar a Israel Itzkowitz v roce 1969. Na popularitě získal hlavně v 80. a 90. létech.

42206148_720x602_72_RGB (1)

VZHLED

Jedná se o čtvercový výbrus s ostrými hranami a 59 fazetami. Když se podíváte na tento výbrus shora má čtvercový tvar s viditelným X. Z boku vypadá jako obrácená pyramida. Díky tomu se v průběhu let stal výbrus princess skutečnou klasikou. Oblibu si získal i u mužů, protože tento krásný, geometricky čistý tvar vypadá zajímavěji než kulatý brilantní výbrus.

 

NEJLÉPE SE HODÍ

Do mnoha stylů prstenů, nejvíce však tento tvar drahokamu vynikne v soliterových prstenech, či halo. Ať už si vyberete jakýkoliv styl, nezapomeňte zvolit prsten s vhodně umístěnými krapničkami držící rohy drahokamu. Kvůli ostrému řezu kamene jsou tyto oblasti nejvíce náchylné k poškození, či odštípnutí. I přesto, že je tento výbrus velmi oblíbený v zásnubních prstenech, díky své univerzálnosti vypadá skvěle ve všech špercích. Princezna je krásná v diamantových prstenech, náramcích, náušnicích a náhrdelnících. Hranaté diamanty můžete také znát z tenisových náramků, pro které je tento výbrus nejkrásnějším tvarem!

zasnubni_prsten_MICHELLE_s_hranatým_diamantem_princess_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiodiamantový_tenisový_náramek_s_diamanty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  zasnubni_prsten_HALO_s_hranatým_diamantem_princess_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

POLŠTÁŘEK, CUSHION

HISTORIE

Tento tvar diamantu má kořeny již v 17. století, kdy vznikl jeho předchůdce „The Old Mine Cut“. Polštářek jaký známe dnes, byl vytvořen díky technologii objevené v 19. století, která umožňovala přesnější kulaté řezy. V dnešní době se při řezání tohoto tvaru diamantu používá ještě novější metoda, která do pavilonu nebo na kaletu (spodek) diamantu přidává další řadu fazet. Polštářek poznáte na první pohled díky jeho zakřiveným stranám a zaobleným rohům. 

tvar_diamantu_polštářek_cushion_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  tvar_diamantu_polštářek_obdélníkový_cushion_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

VZHLED

Tvar připomíná polštář, proto i tento název. Je to kombinace princezny a oválu, má zaoblené rohy a obvykle 61 fazet. Tento výbrus je robustnější než například briliant. Říká se tomu efekt drceného ledu. Tento moderní tvar nabízíme čtvercový, nebo obdélníkový.

náš TIP

Polštářek je skvělou volbou, pokud hledáte ekonomicky výhodný, ale přesto krásný diamant!

NEJLÉPE SE HODÍ

K jakémukoliv zásnubnímu prstenu. Historicky se váže k vintage prstenům s halo. Díky halo vynikne krása tohoto výbrusu ještě víc! Ocení ho hlavně dámy, které preferují netradiční, či vintage šperky, ve kterých se tvar polštářku nejlépe vyjímá. Polštářek je nyní velmi populární díky zásnubnímu prstenu Megan Markle, která dostala diamantový prsten právě s tímto výbrusem!

zasnubni_prsten_s_diamante_výbrus_polštářek_cushion_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio platinovy_zasnubni_prsten_s_diamante_výbrus_polštářek_cushion_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio zlatý_přívěšek_s_diamantem_tvar_diamantu_polštářek_obdélníkový_cushion_výbrus_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

SMARAGD, EMERALD

HISTORIE

Tento tvar byl objeven již v 15. století a je to jeden z nejstarších diamantových výbrusů. Největší popularity získal ve 20. letech 20. století díky výraznému dekorativnímu stylu Art Deco, který ovlivnil i trendy zásnubních prstenů. Název „Smaragdový“ dostal díky smaragdu, který nejvíce vyniká v tomto výbrusu a který je s tímto drahokamem natolik spjatý, že výbrus má po něm jméno. 

42205953_720x602_72_RGB

VZHLED

Smaragdově broušené diamanty mají stupňovité fazety, připomínající schody, stejně jako u Asscheru. Smaragd má 57 fazet. Jsou rozděleny na 25 nahoře, 24 dole a 8 fazet na rundistě. Proporce smaragdového brusu jsou nejčastěji 1:5, což dělá drahokam obdélníkový. Tento poměr je velmi běžný u prstenů se zelenými smaragdy. 

náš TIP

Výrobní ztráty u tohoto výbrusu jsem velmi nízké, proto je tento diamantový výbrus velmi oblíbený i pro nižší cenu. Díky velké tabuli jsou inkluze a nečistoty vidět i okem, proto je ideální zvolit vždy čistý a bezbarvý diamant. 

NEJLÉPE SE HODÍ

Do již zmíněných Art Deco prstenů, které najdete i v naší nabídce. Kromě vintage stylu prstenů se tento tvar kamene dokonale vyjímá v jednoduchých, ale krásných solitérech. Tento tvar prodlužuje ženské prsty a každý šperk se smaragdovým brusem vypadá velmi elegantně. Smaragdový výbrus vytváří ty nejkrásnější a nejelegantnější zásnubní a snubní prsteny. Není divu, že diamantové prsteny se smaragdovým výbrusem milují i celebrity, jako jsou Angelina Jolie anebo i Kim Kardashian.

zlatý_prsten_s_hranatým_diamantem_výbrus_smaragd_emerald_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioplatinový_prsten_s_hranatým_diamantem_výbrus_smaragd_emerald_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

ASSCHER

HISTORIE

Tento výbrus vynalezl  nizozemský brusič Joseph Asscher v roce 1902.Je velmi podobný smaragdovému stupňovitému výbrusu. Tento tvar získal velkou oblibu po první světové válce hlavně díky uměleckému hnutí Art Deco, stejně jako smaragdový výbrus.

VZHLED

Asscher vypadá velmi podobně jako smaragdový výbrus. Mezi těmito výbrusy však existují důležité rozdíly. Asscher je čtvercový a má 74 fazet, zatímco smaragdový výbrus je obdélníkový a má 57 fazet. Oba mají na horní a dolní části drahokamu velké fazety podobné schodům. Rohy Asscheru jsou však kulatější než rohy smaragdově broušeného diamantu. Asscher proto vypadá kulatě. To dodává diamantu velkou jiskru. Odborníci na diamanty proto přirovnávají Asscher k zrcadlovému labyrintu nekonečných chodeb.

NEJLÉPE SE HODÍ

Do vintage stylových prstenů, ve kterých vyniknou jedinečné otevřené fazety tohoto tvaru drahokamu. Asscher vypadá skvěle i v halo prstenech, jelikož sám o sobě nemá vysoký třpyt. Ten získáte v případě, že jej obklopíte drobnými brilianty. Kromě prstenů se Asscher skvěle hodí do tenisových náramků, či broží.

náš TIP

Pokud se rozhodnete pro Asscher, nezapomeňte na důležité detaily při koupi! Tím, že má Asscher velkou tabuli (vrchol diamantu) dovoluje majiteli přímý pohled dovnitř diamantu. Proto je důležité zvolit velmi čistý diamant, alespoň VS2, jinak uvidíte inkluze a nečistoty pouhým okem. Pokud jde o barvy, také doporučujeme zvolit světlejší barvu diamantu. Čím jasnější barva, tím lepší.