Diamant jako investice


4C DIAMANTU / Vlastnosti a primární kritéria kamene 

  • Barva (Color)
  • Čistota (Clarity)
  • Brus (Cut)
  • Karátová hmotnost (Carat)
  • Certifikát – rodný list kamene (Certificate)

1. Barva 

Barva je jedním ze základních atributů diamantu. Většina diamantů je bezbarvá až slabě zabarvená do žluta. Kvalita barvy diamantu se určuje podle škály D-Z, kterou zavedl Americký gemologický institut (GIA). Nejvyšší třídou je bezbarvá (D, prvotřídně bílá +). Čím vyšší bezbarvostí kámen vyniká, tím výše stoupá jeho cena. Diamanty se mohou vyskytovat ve všech barvách, počínaje od slabě hnědé až do zářivě žluté, růžové, fialové, červené a modré.

2. Čistota

Všechny diamanty nesou znaky své růstové historie. Třídy čistoty klasifikují diamanty šperkařské kvality podle nepatrných vnitřních charakteristik. Škála čistoty vyjadřuje velikost, počet, umístění a viditelnost charakteristik při 10x zvětšení lupou. Čím méně skvrn a příměsí se nachází na povrchu nebo uvnitř diamantu, tím vyšší je stupeň jeho čistoty a zároveň se také zvyšuje jeho hodnota. Hodnotí se podle škály od nejvyššího stupně FL-I.

 

FLAWNESS FL žádné vnější nebo vnitřní charakteristiky
LOUPE CLEAN IF absolutně transparentní bez inkluzí
VERY VERY SMALL INCLUSION VVS velmi velmi malé inkluze, které lze těžko identifikovat při zvětšení 10
VERY SLIGHTLY INCLUDED VS velmi malé inkluze, které lze těžko identifikovat při zvětšení 10
SLIGHTLY INCLUDED SI malé inkluze, které nejsou viditelné prostým okem přes korunu
IMPERFECT I zřetelné inkluze, které jsou viditelné prostým okem přes korunu

3. Brus

Brus je při posuzování diamantu nejdůležitějším a také nejsložitějším atributem. Broušení surových diamantů všech tvarů a velikostí je velké umění, které vyžaduje velmi zkušené brusiče s dokonalou manuální zručností. Diamanty mohou být vybroušeny do různých tvarů (např. čtverec, slza a srdce). Kulatý briliantový brus je pravděpodobně nejznámějším tvarem. Proporce brusu jsou významným faktorem určujícím brilanci, lesk a třpyt diamantu. Třídy symetrie popisují odchylky různých parametrů, které vyjadřují proporce diamantu. Briliant dosáhne své nejvyšší možné krásy jen tehdy, jsou-li v briliantovém brusu použity přesně vypočítané úhly a roviny. Kvalita diamantu se tedy vždy odhaduje na základě dvou složek: brilance a vzhledu.

4. Karát – hmotnost diamantu

Mimo barvy, čistoty, a brusu je hmotnost (váha) dalším určujícím faktorem pro identifikaci a určení hodnoty diamantu. Hmotnost všech drahokamů se mezinárodně měří v karátech (komerčně zkracovaných „ct“).

1 ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 g (gramu)

Karát se dělí na desetiny, setiny a – při použití elektronických karátových vah – dokonce na tisíciny. Velmi malé brilianty se měří v „bodech“, jeden „bod“ se rovná jedné setině karátu (0, 01 ct). Hmotnost diamantů se určuje vážením na diamantových vahách.


CERTIFIKÁT O PRAVOSTI KAMENE 

Diamantový certifikát je rodným listem diamantu a je vydáván na základě nestranné odborné zkoušky.
Ta ověřuje atributy diamantu a zároveň jeho způsobilost k použití ve šperku.

Certifikát vydávají gemologické laboratoře po celém světě. Mezi nejznámější a nejuznávanější instituce patří
The Gemological Institute of America (GIA)International Institute of Diamond Grading and Research (IIDGR) The International Gemological Institute (IGI). Tato trojice má celosvětově nejlepší reputaci a na jejich hodnocení se můžete opravdu spolehnout.

Certifikát diamantu osvědčuje kvalitu kamene, aniž by odhadoval jeho cenu. Obvykle se vydává pro diamanty větší než 0,30 ct.


Zlatnické studio Salaba nabízí kameny RED BOX DIAMONDS s osvědčením vydaným známým Americkým gemologickým institutem GIA nebo EGL USA.

Každý námi dodávaný diamant nad 0,30 ct má své identifikační číslo vyznačené na rundistě kamene,které je shodné s číslem certifikátu. Každý náš zákazník si může kdykoliv ověřit shodu těchto identifikačních čísel a tudíž má celoživotní záruku pravosti a nezaměnitelnosti jeho diamantu.

 

Kontrola shody číselného kódu s certifikátem      Certifikát o pravosti diamantu EGL USA      Kontrola brusu diamantu Srdce a Šípy