Diamant jako investice

Porozumění základním vlastnostem diamantu (tzv. 4C - Color, Clarity, Cut, Carat) a seznámení se s certifikátem garantujícím pravost kamene, vám pomůže lépe chápat skutečnou hodnotu kamene ještě předtím, než se jej rozhodnete zakoupit.

prsten_s_oválným_diamantem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

4C DIAMANTU, Vlastnosti a primární kritéria KAMENE

  • Barva (Color)
  • Čistota (Clarity)
  • Brus (Cut)
  • Karátová hmotnost (Carat)
  • Certifikát (Certificate) – rodný list kamene

1. Barva DIAMANTU

Barva je jedním ze základních atributů diamantu. Většina diamantů je bezbarvá až slabě zabarvená do žluta. Kvalita barvy diamantu se určuje podle škály D-Z, kterou zavedl Americký gemologický institut (GIA).

Nejvyšší třídou je bezbarvá (D, prvotřídně bílá +). Čím vyšší bezbarvostí kámen vyniká, tím výše stoupá jeho cena. Diamanty se mohou vyskytovat ve všech barvách, počínaje od slabě hnědé až do zářivě žluté, růžové, fialové, červené a modré.

barvy_diamantů_kvalita_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio
 

2. Čistota DIAMANTU

Všechny diamanty nesou znaky své růstové historie. Třídy čistoty klasifikují diamanty šperkařské kvality podle nepatrných vnitřních charakteristik. Škála čistoty vyjadřuje velikost, počet, umístění a viditelnost charakteristik při 10x zvětšení lupou.

Čím méně skvrn a příměsí se nachází na povrchu nebo uvnitř diamantu, tím vyšší je stupeň jeho čistoty a zároveň se také zvyšuje jeho hodnota. Hodnotí se podle škály od nejvyššího stupně FL-I.

FLAWLESS (FL) - žádné vnější nebo vnitřní charakteristiky 
INTERNALLY FLAWLESS (IF) - absolutně transparentní bez inkluzí 
VERY, VERY SMALL INCLUSION (VVS) - velmi velmi malé inkluze, které lze těžko identifikovat při zvětšení 10 
VERY SLIGHTLY INCLUDED (VS) - velmi malé inkluze, které lze těžko identifikovat při zvětšení 10 
SLIGHTLY INCLUDED (SI) - malé inkluze, které nejsou viditelné prostým okem přes korunu 
IMPERFECT (I) - zřetelné inkluze, které jsou viditelné prostým okem přes korunu

 

tvary_diamantů_výbrusy_briliant_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

3. BRUS DIAMANTU

Brus je při posuzování diamantu nejdůležitějším a také nejsložitějším atributem. Broušení surových diamantů všech tvarů a velikostí je velké umění, které vyžaduje velmi zkušené brusiče s dokonalou manuální zručností.

Diamanty mohou být vybroušeny do různých tvarů (např. čtverec, slza a srdce). Kulatý briliantový brus je pravděpodobně nejznámějším tvarem. Proporce brusu jsou významným faktorem určujícím brilanci, lesk a třpyt diamantu. Třídy symetrie popisují odchylky různých parametrů, které vyjadřují proporce diamantu.

Briliant dosáhne své nejvyšší možné krásy jen tehdy, jsou-li v briliantovém brusu použity přesně vypočítané úhly a roviny. Kvalita diamantu se tedy vždy odhaduje na základě dvou složek: brilance a vzhledu.

tvary_briliantů_výbrusy_diamantů_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

4. Karát – hmotnost diamantu

Mimo barvy, čistoty, a brusu je hmotnost (váha) dalším určujícím faktorem pro identifikaci a určení hodnoty diamantu. Hmotnost všech drahokamů se mezinárodně měří v karátech (komerčně zkracovaných „ct“).


1 ct (metrický karát) = 200 mg = 1/5 g (gramu)


Karát se dělí na desetiny, setiny a – při použití elektronických karátových vah – dokonce na tisíciny. Velmi malé brilianty se měří v „bodech“, jeden „bod“ se rovná jedné setině karátu (0, 01 ct). Hmotnost diamantů se určuje vážením na diamantových vahách.


rozbor_diamantů_přírodních_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio


CERTIFIKÁT O PRAVOSTI KAMENE 

Certifikát pravosti je rodným listem diamantu a je vydáván na základě nestranné odborné zkoušky. Ta ověřuje atributy diamantu a zároveň jeho způsobilost k použití ve šperku. Certifikát vydávají gemologické laboratoře po celém světě.

Mezi nejznámější a nejuznávanější instituce patří The Gemological Institute of America (GIA)International Institute of Diamond Grading and Research (IIDGR) The International Gemological Institute (IGI). Tato trojice má celosvětově nejlepší reputaci a na jejich hodnocení se můžete opravdu spolehnout.


Certifikát diamantu osvědčuje kvalitu kamene, aniž by odhadoval jeho cenu. Obvykle se vydává pro diamanty větší než 0,30 ct.


tester_diamantů_maboratorních_přírodních_moissanitů_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioVe zlatnickém studiu SALABA nabízíme certifikované přírodní i laboratorní diamanty s osvědčením vydaným známým Americkým gemologickým institutem GIA nebo EGL USA.


Aktuální nabídku si můžete prohlédnout zde.

Každý námi dodávaný diamant nad 0,30 ct má své identifikační číslo vyznačené na rundistě kamene, které je shodné s číslem certifikátu. Každý náš zákazník si může kdykoliv ověřit shodu těchto identifikačních čísel a tudíž má celoživotní záruku pravosti a nezaměnitelnosti jeho diamantu.

 

Kontrola shody číselného kódu s certifikátem      Certifikát o pravosti diamantu EGL USA