Granát, drahokam z Čech

Od zelené, malinové až po oranžovou! Věděli jste, že granát nemusí být pouze rudě červený? Tento drahokam je vhodný pro milovníky čistých, přirozeně teplých barev a krásného lesku!

granát_červený_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio


Seznamte se s granátem

Granáty osazovali s oblibou zlatníci do šperků už ve viktoriánských dobách. Tento drahokam má pověst ochránce, proto ho u sebe nosilo mnoho objevitelů a dobrodruhů jako ochranu před zlem. Mocný talisman, schopný osvětlit noc a rozptýlit zlé duchy si podmanil celou Evropu a nejen ji! 

 

Říká se, že granát byl jeden z 12 kamenů vložených do Áronova náprsníku a Noe si prý vzal granátovou lucernu na svou archu, aby mu svítila na cestu. 

 

V egyptské hrobce z roku 3 000 př. n. l. byl objeven náhrdelník z granátových korálků. Ve starověkém Řecku nechal Platón svůj portrét vyřezat do granátu a staří Římané používali granát k výrobě pečetních prstenů.

 

granát_mozambický_černý_tsavorit_rhodolit_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Proč se jmenuje granát?

Název granátu pochází z latinského slova granatum, což znamená „granátové jablko“. Granát tedy odkazuje na zářivě červená semínka granátového jablka.

surový_granát_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio


Druhy granátu

ČESKÝ GRANÁT

Těžba červeného drahokamu má v Čechách dlouhou tradici, která pokračuje dodnes. Již v 16. století bylo na pomezí Českého středohoří objeveno naleziště červených granátů. Rudě červený drahokam se stal českým národním symbolem a výrazně pomohl rozvoji šperkařství u nás, především v Turnově a Jablonci nad Nisou. 

 

Česká republika je dodnes proslavena jako naleziště nejkrásnějších červených granátů. Není ale nalezištěm jediným, těží se také v Rusku, Brazílii, Tanzanii či Malajsii.

granáty_červené_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Mozambický granát

Má teplý krvavě rudý odstín, jako africké slunce. Jak název napovídá, drahokam se těží v Mozambiku, a pokud se pro něj rozhodnete, v našem zlatnictví najdete tento granát v celé řadě tvarů a velikostí. Od kulatého, oválného, čtvercového po výbrus markýza, bageta, srdce i slzy. Máte-li představu, jaký výbrus a velikost byste si přáli, napište nám a my vám do 24 hodin zašleme aktuální nabídku.

granát_kulaty_mozambicky_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_markyza_mozambicky_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_polstarek_mozambicky_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_slza_mozambicky_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_trilion_zlatnictvi_mozambicky_salaba_zlatnicke_studio granát_bageta_mozambicky_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Rhodolit

Malinový odstín dělá z rhodolitu neobyčejný a velmi zajímavý drahokam. Rhodolit je pojmenován podle růžových květů horského rododendronu, který roste v Appalachianských horách v Severní Karolíně, kde byl poprvé objeven.

Tento malinový drahokam nabízíme v široké škále výbrusů i velikostí. Hlavní naleziště rhodolitu jsou v Africe, Indii a Srí Lance. Rhodolit je vhodný drahokam do netradičních šperků s příběhem. Doporučujeme ho všem ženám, které touží po originální, nikoli tradiční kombinaci granátu a žlutého zlata. Podobnou malinovou barvu nemá žádný jiný drahokam!

granát_rhodolit_rhodolite_kulatý_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio granát_rhodolit_rhodolite_čtverec_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   granát_rhodolit_rhodolite_srdce_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  granát_rhodolit_rhodolite_oval_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio    granát_rhodolit_rhodolite_polstarek_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   granát_rhodolit_rhodolite_slza_hruska_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_rhodolit_rhodolite_markýza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

 

Oranžový granát

Medová barva oranžového granátu si získala srdce milovníků zářivých drahokamů. Oranžový granát vynikne ve všech drahých kovech, ale nejvíce ve žlutém zlatě. 

 

Odborně se nazývá Spessartin a poprvé byl objeven v německých horách Spessart. Bohužel, jeho naleziště nebyla moc bohatá, a i když se později objevil i v Africe, nabídka kvalitních oranžových granátů je dodnes velmi omezená.

 

V našem zlatnictví vám tento drahokam nabízíme ve čtyřech tvarech - kulatý, oválný, markýzu i slzu. Pokud hledáte drahokam světlejšího odstínu žluté, doporučujeme vyzkoušet drahokam citrín.

 

granát_oranžový_kulatý_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio   granát_oranžový_markýza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_oranžový_oval_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_oranžový_slza_hruška_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Tsavorit

Díky své pronikavé zelené barvě se tsavorit stal nejznámějším druhem granátu. Tsavorit byl objeven v Tanzanii v roce 1967 a od té doby je velkým oblíbencem sběratelů drahokamů. Tsavority větší než 1 karát se považují za velmi vzácné a žádané. Hlavní naleziště jsou v Tanzanii, Keni a Madagaskaru.

V naší nabídce naleznete tsavorit v kulatém, oválném, čtvercovém výbrusu i ve výbrusu slzy.

granát_tsavorit_tsavorite_kulaty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_tsavorit_tsavorite_ctverec_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_tsavorit_tsavorite_oval_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studiogranát_tsavorit_tsavorite_slza_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

NÁŠ TIP

Rudá barva granátu, či rhodolitu dokonale ladí k barvě žlutého zlata. Je to tradiční kombinace, která se nikdy neokouká. Oranžový granát a tsavorit se bude dokonale vyjímat ve šperku z bílého zlata, či platinového šperku. Chcete-li vytvořit originální šperk, ze kterého bude zářit teplá energie, zvolte kombinaci oranžového granátu a žlutého zlata.


Symbol síly a lásky

Granát je symbolem síly, vášně a lásky. V minulosti byl používán jako amulet, který chránil nositele před nebezpečím, proto je granát označován za drahokam cestovatelů. Přináší sebedůvěru a odvahu, udržuje organismus v rovnováze a dodává svému nositeli klid.

 

granát_mozambický_černý_rhodolit_tsavorit_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Komu granát darovat?

Granát je drahokam měsíce ledna neboli lednový kámen. Jestli hledáte dárek pro ženu narozenou v lednu, šperk s granátem je vhodnou volbou. Ať už zvolíte granátové náušnice, přívěsek s granátem, nebo prsten s českým granátem, tímto kouzelným drahokamem nešlápnete vedle.

 

Pokud chcete darovat opravdu originální šperk, osadíme vám do něj rhodolit, který podtrhne krásu své nositelky.

 

Hledáte dárek pro cestovatele? Následujte tradici a darujte granát jako talisman. Granát jej bude chránit a navždy vás připomínat.

 

Díky své barevné škále a vysoké tvrdosti je granát vhodný drahokam do zásnubního prstenu. Granát se nepoškrábe a vždy se bude krásně třpytit.


zlatý_privesek_s_granátem_a_diamanty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio  prsten_s_granátem_a_diamanty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studionáušnice_s_granáty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprivesek_ze_zlata_s_granátem_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studioprsten_s_rhodolitem_a_diamanty_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

Péče o šperk s granátem

Granát je drahokam vhodný pro každodenní nošení. Extrémní teplo a náhlé změny teploty mu ale nesvědčí. Nečistot se zbavíte vyčištěním jemným zubním kartáčkem a vlažnou mýdlovou vodou.

 

Kde se granát těží?

Brazílie, Keňa, Madagaskar, Indie, Srí Lanka, Čína, Česká republika

garnet_vyskyt_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

TVARY GRANÁTU

Nabídku granátů a rhodolitů pro vás máme opravdu širokou. Tsavority a oranžové granáty jsou velmi vzácné, přesto si u nás vyberete! Napište nám, jakou máte představu o tvaru a velikosti vašeho vysněného drahokamu a my vám do 24 hodin pošleme naši aktuální nabídku.

tvary_granátu_zlatnictvi_salaba_zlatnicke_studio

JAKÉ ŠPERKY S GRANáTEM u nás najdete?

Pokud hledáte jemné náušnice s granáty, tzv. pecky, na našem e-shopu je máme rovnou ve třech provedení.


Pokud ale sníte o originálním šperku s granátem, pomocí nejmodernější zlatnické 3D technologie vám rádi šperk s granátem na míru vyrobíme. U nás se stanete spoluautorem svého šperku, vy si určíte všechny detaily, velikost kamene, výbrus i správný odstín drahokamu, velikost šperku a mnoho dalšího! Navštivte naše pražské, či orlickoústecké zlatnické studio. Nebo také můžete celý proces výběru šperku absolvovat z pohodlí vašeho domova a přes sdílenou obrazovku společně vymodelujeme váš vysněný šperk.

 

Oválné náušnice s granátem

náušnice_oval_1920_zlute_zlato_granat_5x3mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi            náušnice_oval_1920_bile_zlato_granat_5x3mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi
Náušnice s kulatým granátem v různé velikosti

náušnice_1874_bile_zlato_granat_4.00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi       náušnice_1874_ruzove_zlato_granat_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi      náušnice_1874_zlute_zlato_granat_4,00mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi

 

Náušnice s granátem v antickém výbrusu 

náušnice_anticky_ctverec_28190_zlute_zlato_granat_6x6mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi           náušnice_anticky_ctverec_28190_bile_zlato_granat_6x6mm_zlatnicke_studio_salaba_zlatnictvi