Platina

Platina se používá po tisíce let a je jedním ze tří drahých kovů – zlata, stříbra a platiny. Má punc nejvzácnějšího a nejdražšího drahého kovu.

platinovy_prsten_na_miru_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio

SEZNAMTE SE S PLATINOU

Platina je objevena v Evropě teprve v 16. století jako šedobílý neroztavitelný kov. Staří Řekové a Římané zřejmě platinu znali, neboť ve spisech Pliniových se mluví o kovu bílé barvy, který se objevuje společně se zlatem ve zlatonosných pískách a je těžší než zlato.

Teprve roku 1750 bylo zjištěno, že platina má jiné vlastnosti než zlato a stříbro. Název platina vznikl ze španělského slova plata, což znamená stříbro. Platina byla též nazývána bílým zlatem, a to jako slitina zlata a železa. 


Později v roce 1777 byla platina důkladně prozkoumána a bylo zjištěno, že je to prvek se specifickými vlastnostmi, které se značně liší od vlastností zlata a stříbra. Nachází se velmi málo čistá – ryzí, většinou je ve sloučeninách s platinovými kovy, zlatem, niklem a jinými kovy.

  platinovy_sperk_na_zakazku_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio_1


Nejvíce se platina používá v klenotnictví
, dále v chemickém průmyslu, v lékařství a v nových odvětvích moderní průmyslové výroby. Platinové kovy také najdeme pod názvy palladium, rhodium, ruthenium, osmium a iridium. Barvou se podobají platině, mají však rozdílné fyzikální vlastnosti. Platina je považována za 10x vzácnější drahý kov, než zlato.


Palladium
 je světlejší barvy než platina a má vysoký kovový lesk. Ve zlatnictví se používá ve slitinách se zlatem a stříbrem. Vzniká tak měkká slitina bílého zlata, které se používá k zasazování drahokamu do šperků.

 

Rhodium se ve šperkařství používá při pokovování šperků tzv. rhodiování. Zlaté šperky mají přirozeně nažloutlou barvu a pro docílení zářivě bílého efektu se šperk na konci výrobního procesu vždy rhodiuje a tím získá zářivě bílou barvu. Někteří zlatníci tento poslední krok nepraktikují, jelikož chtějí přiznat přirozenou barvu zlata, v našem zlatnickém studiu SALABA šperky z bílého zlata vždy rhodujeme.

FYZIKÁLNÍ VLASTNOSTI

Platina (Pt) má hustotu 21,5 kg/dm3 a teplotu tání 1 773 °C. Platina je barvy černobílé a má vysoký lesk. Je tvárná, kujná, měkká a houževnatá. Na vzduchu je stálá. Odolává hydroxidům a kyselinám a na rozdíl od stříbra se nezakaluje. Rozpouští ji jen horká lučavka královská. 

Platina je velmi vzácný drahý kov, ročně se vytěží pouze okolo 200 tun. V porovnání se zlatem, či jiným drahým kovem je toto pouze zlomek. 

 platinovy_sperk_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio

 

VÝHODY PLATINY

Platina je antialergický kov, tudíž platinové šperky doporučujeme všem, které jiné drahé kovy dráždí. Platina neobsahuje žádné příměsi jiných kovů a právě díky tomu jsou platinové šperky hypoalergenní.

Díky své vysoké tvrdost je tento kov ideální pro diamantové šperky. Diamanty drží v platině velmi pevně a nositel se rozhodně nemusí bát jakéhokoliv nechtěného povolení.

Další výhodou platiny je její nemožnost poškrábání a to z ní dělá ideální drahý kov do každodenních šperků.

platina_material_drahy_kov_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio_1

PLATINOVÉ ŠPERKY VE ZLATNICKÉM STUDIU SALABA

Všechny prsteny, které naleznete na našem e-shopu vyrábíme i z platiny. Platinový zásnubní prsten je krásným nositelem ryzí lásky. Stejně tak nabízíme také platinové snubní prsteny. Náušnice z platiny nabízíme v omezené nabídce, avšak rádi vám vyrobíme šperk z platiny na míru

 

Více informací na téma prsteny z platiny si můžete přečíst zde.