Platina

Platina se používá po tisíce let a je jedním ze tří drahých kovů – zlata, stříbra a platiny. Má punc nejvzácnějšího a nejdražšího drahého kovu.

platinovy_prsten_na_miru_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio

SEZNAMTE SE S PLATINOU

Platina je objevena v Evropě teprve v 16. století jako šedobílý neroztavitelný kov. Staří Řekové a Římané zřejmě platinu znali, neboť ve spisech Pliniových se mluví o kovu bílé barvy, který se objevuje společně se zlatem ve zlatonosných pískách a je těžší než zlato.

Teprve roku 1750 bylo zjištěno, že platina má jiné vlastnosti než zlato a stříbro. Název platina vznikl ze španělského slova plata, což znamená stříbro. Platina byla též nazývána bílým zlatem, a to jako slitina zlata a železa. 


Později v roce 1777 byla platina důkladně prozkoumána a bylo zjištěno, že je to prvek se specifickými vlastnostmi, které se značně liší od vlastností zlata a stříbra. Nachází se velmi málo čistá – ryzí, většinou je ve sloučeninách s platinovými kovy, zlatem, niklem a jinými kovy.

  platinovy_sperk_na_zakazku_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio_1


Nejvíce se platina používá v klenotnictví
, dále v chemickém průmyslu, v lékařství a v nových odvětvích moderní průmyslové výroby. Platinové kovy také najdeme pod názvy palladium, rhodium, ruthenium, osmium a iridium. Barvou se podobají platině, mají však rozdílné fyzikální vlastnosti. Platina je považována za 10x vzácnější drahý kov, než zlato.


Palladium
 je světlejší barvy než platina a má vysoký kovový lesk. Ve zlatnictví se používá ve slitinách se zlatem a stříbrem. Vzniká tak měkká slitina bílého zlata, které se používá k zasazování drahokamu do šperků.

 

Rhodium se ve šperkařství používá při pokovování šperků tzv. rhodiování. Zlaté šperky mají přirozeně nažloutlou barvu a pro docílení zářivě bílého efektu se šperk na konci výrobního procesu vždy rhodiuje a tím získá zářivě bílou barvu. Někteří zlatníci tento poslední krok nepraktikují, jelikož chtějí přiznat přirozenou barvu zlata, v našem zlatnickém studiu SALABA šperky z bílého zlata vždy rhodujeme.

FYZIKÁLNÍ VLASTNOSTI

Platina (Pt) má hustotu 21,5 kg/dm3 a teplotu tání 1 773 °C. Platina je barvy černobílé a má vysoký lesk. Je tvárná, kujná, měkká a houževnatá. Na vzduchu je stálá. Odolává hydroxidům a kyselinám a na rozdíl od stříbra se nezakaluje. Rozpouští ji jen horká lučavka královská. 

Platina je velmi vzácný drahý kov, ročně se vytěží pouze okolo 200 tun. V porovnání se zlatem, či jiným drahým kovem je toto pouze zlomek. 

 platinovy_sperk_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio

 

VÝHODY PLATINY

Platina je antialergický kov, tudíž platinové šperky doporučujeme všem, které jiné drahé kovy dráždí. Platina neobsahuje žádné příměsi jiných kovů a právě díky tomu jsou platinové šperky hypoalergenní.

Díky své vysoké tvrdost je tento kov ideální pro diamantové šperky. Diamanty drží v platině velmi pevně a nositel se rozhodně nemusí bát jakéhokoliv nechtěného povolení.

Další výhodou platiny je její nemožnost poškrábání a to z ní dělá ideální drahý kov do každodenních šperků.

platina_material_drahy_kov_zlatnictví_salaba_zlatnické_studio_1

PLATINOVÉ ŠPERKY VE ZLATNICKÉM STUDIU SALABA

Všechny prsteny, které naleznete na našem e-shopu vyrábíme i z platiny. Platinový zásnubní prsten je krásným nositelem ryzí lásky. Stejně tak nabízíme také platinové snubní prsteny. Náušnice z platiny nabízíme v omezené nabídce, avšak rádi vám vyrobíme šperk z platiny na míru

POTŘEBUJETE JEŠTĚ S NĚČÍM PORADIT?

Jana Salabová

+420 777 131 306salabova@zlatnictvisalaba.cz

Klára Salabová

+420 774 521 154salabova@zlatnictvisalaba.cz

(certifikát)U všech diamantů větších 0,30 ct poskytujeme certifikáty GIA, HRD, nebo IGI.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení